COVID-19 I Brytyjski System Sądowy

25 Mar 2020, 17 mins ago

(Please note that this article is also available in EnglishRussian and Chinese)

Lord Chief Justice, Lord Burnett z Maldon, wydał wiele oświadczeń dotyczących reakcji Her Majesty’s Courts i Tribunals Service (HMCTS) na pandemię wirusa COVID-19.

W ubiegłym tygodniu Lord Chancellor, prawy honorowy poseł Robert Buckland, QC, ogłosił, że sądy w Anglii i Walii będą nadal zasiadać w czasie globalnego kryzysu zdrowotnego, ponieważ „rządy prawa są niezbędne dla funkcjonowania demokracji, a czasem niezbędne jest, aby nasze sądy były w stanie wymierzać sprawiedliwość ”.

Dziś rano Lord Chief Justice potwierdził ponadto, że wprowadzono rozwiązania ułatwiające przesłuchania na odległość przez telefon, wideokonferencję i podobną technologię, aby umożliwić jak największą liczbę przesłuchań zgodnie z planem.

Jednym z wyzwań związanych z takimi ustaleniami jest to, że niektórych rozpraw, w tym rozpraw przysięgłych w Sądzie Koronnym (Crown Court), nie można prowadzić na odległość przy odpowiednich zabezpieczeniach. Wyzwania te dotyczą w szczególności potrzeby obecności różnych użytkowników i urzędników sądowych, w tym świadków, prawników i członków Ławy Przysięgłych. Dlatego Lord Chief Justice podjął decyzję o wstrzymaniu rozpraw przysięgłych w najbliższym czasie.

Ze świadkami, którzy mają wziąć udział w rozprawie, należy się skontaktować i doradzić, aby pozostali w domu, chyba że zostaną wprowadzone szczególne środki bezpieczeństwa. Takie środki mają zapewnić podstawową higienę i dystans społeczny podczas uczestnictwa w sądzie zgodnie z najnowszymi wytycznymi wydanymi przez Public Health England (PHE).

Powyższe środki dotyczą również sądów pokoju (Magistrates’ Courts). Sądy pokoju będą jednak na razie zajmowały się pilnymi sprawami, a także ułatwiały zdalne przesłuchanie, tam gdzie to możliwe.

Jeśli chodzi o przesłuchania wymienione w sądach cywilnych i rodzinnych (Civil and Family Courts), w takich przypadkach domyślne jest to, że „przesłuchania powinny być prowadzone z udziałem jednego, więcej niż jednego lub wszystkich uczestników zdalnie”. Przesłuchania te będą zatem prowadzone w miarę możliwości przy użyciu urządzeń do telekonferencji i wideokonferencji.

Ustalenia sądów podlegają stałej kontroli. Dlatego bardzo ważne jest, aby osoby z nadchodzącymi rozprawami w sądach Anglii i Walii były na bieżąco z ogłoszeniami wydanymi przez Lord Chief Justice i sprawdzały bieżące procedury we właściwym sądzie. Ponieważ sytuacja z wirusem COVID-19 nadal się rozwija, nieuniknione jest, że powyższe wskazówki mogą ulec zmianie w krótkim czasie.

 

Informacje na tym blogu służą wyłącznie celom informacyjnym i nie mają charakteru wyczerpującego ani nie służą poradą prawną. Chociaż dołożono wszelkich starań, aby informacje i prawo były aktualne na dzień publikacji, należy podkreślić, że z uwagi na upływ czasu nie musi to odzwierciedlać obecnej sytuacji prawnej. Gherson nie ponosi odpowiedzialności za straty, które mogą wyniknąć z dostępu lub polegania na informacjach zawartych na tym blogu. W celu uzyskania formalnej porady na temat obowiązującego prawa nie wahaj się skontaktować z Gherson. Porady prawne udzielane są wyłącznie na podstawie pisemnej umowy, podpisanej przez klienta oraz przez Gherson lub w jego imieniu.

©Gherson 2020