Türk İşçileri ve İş Adamları İçin ECAA Rehberliğinde Değişiklikler

10 Apr 2018, 03 mins ago

Please note, this article is a Turkish version of an article that is also available in English. The English version can be found here.

Türk işadamları ve birleşik aileleri için mevcut olan özel Ankara anlaşmasi ile ilgili olarak ECAA iş rehberliğinde bir çok değişiklikler olmuştur. Unutulmaması gereken en önemli değişiklik, bu anlaşmanın artık Türk ECAA işadamlarına ya da bakmakla yükümlü oldukları kişilere anlaşmaya yolundan hak kazanma seçeneği iptal ediliyor. Bu Aydogdu v SSHD [JR/15737/2015] ve Bektas Alagoz [2017] CSOH 27 davalarından sonra Mart 2017 de yasa haline getirilmiştir. 

Ankara anlaşmasının hükümleri uyarınca, Türk vatandaşları Avrupa’ya üye olmayan diğer göçmen işçilerden farklı bir şekilde İngiltere’ye giriş izni için başvurabilirler. Şu anda iki yol var:
1. ECAA 1 – Türk işçisi; ve 

2. ECAA 2 – serbest çalışan Türk İşadamları.

Türk İşçi Vizesi
Eğer bir Türk vatandaşıysanız ve İngiltere’de yasal olarak en az 1 yıl çalışmışsanız, Birleşik Krallık’ta bir Türk İşçi olarak kalma iznine başvurabilirsiniz: 

– Birleşik Krallık’ta çalışmak konusunda herhangi bir kısıtlama olmaksızın İngiliz veya yerleşik bir kişinin eşi; 

– Birleşik Krallık’ta çalışmanıza izin veren çalışma izni sahibi; 

– ya da bir öğrenci hafta boyunca 20 saat ve tatil dönemlerinde tam zamanlı olarak çalışabilir.

Türk İşadamları Vizesi 

Bu vize rotası yeni bir iş kurmak isteyen veya mevcut bir işletmeye katılmak için İngiltere’ye girmeyi isteyen girişimciler içindir.
Başvuru sahiplerinin asgari fon gereksinimini karşılamaları gerekmemektedir. Bunun yerine, önerilen işi kurmak için yeterli paraya sahip olduklarını kanıtlayabilmelidirler. Ayrıca, işten elde ettikleri kâr paylarının, başka bir işe ihtiyaç duymadan, kendilerini ve bakmakla yükümlü oldukları kişileri destekleyecek kadar yeterli olduğunu gösterebilmelidirler.
Bu arada, böyle bir kategorinin gereklilikleri belirlenirken, 16 Mart 2018’den önce yapılan uzlaştırma başvuruları önceki gibi aynı şartlar altında işlemeye devam edecektir.

 

Sizin ve / veya sizin bağımlılarınızın uygulamaları ile ilgili herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa lütfen bizimle iletişime geçin . Eğer bir Türk vatandaşı iseniz ve bu vize seçenekleri sizin için geçerli değilse, lütfen diğer Birleşik Krallık göç yollarının tamamını gözden geçirmek için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

 

Bu blogdaki bilgiler yalnızca genel bilgi amaçlıdır ve kapsamlı olmayı veya hukuki tavsiye vermeyi iddia etmez. Yayım tarihi itibariyle bilgi ve kanunun güncel olmasını sağlamak için her türlü çaba sarf edilmekle birlikte, zamanın geçişi nedeniyle bu durumun mevcut yasal konumu yansıtması gerekmediği vurgulanmalıdır. Gherson bu blogda yer alan bilgilere erişmekten veya bunlara güvenmekten kaynaklanan herhangi bir kayıptan sorumlu değildir. Mevcut yasa hakkında resmi tavsiye için lütfen Gherson ile iletişime geçmekten çekinmeyin. Hukuki tavsiye yalnızca bu şekilde tanımlanan ve müşteri tarafından imzalanan ve Gherson adına veya adına imzalanmış yazılı bir sözleşme uyarınca sağlanır.

©Gherson 2018